piątek, 13 stycznia 2012

Chronobiologia co to jest?

Chronobiologia to stosunkowo młoda dziedzina nauki zajmująca się rytmami biologicznymi. Wyróżnia się wiele rodzajów rytmów biologicznych: egzo- i endogenne, cyrkadiany - rytmy okołodobowe, księżycowe (28-dniowe), roczne i jedenastoletnie (zgodne z aktywnością słońca).

Chronobiologia co to jest?



U człowieka występuje rytmika dobowa takich stanów fizjologicznych jak: temperatura ciała, sen, ciśnienie krwi, wydzielanie nerkowe, wydzielanie hormonów, a nawet rytmika dobowa podziałów komórkowych i syntezy DNA. Dowiedziono naukowo, że istnieje „zegar wewnątrzkomórkowy” oraz geny programujące ten zegar w chromosomie płciowym X. Zaobserwowano również, że synchronizacja tego zegara u człowieka odbywa się poprzez oscylator - zegar centralny. Badania wykazały, że nawet wyeliminowanie cykliczności: dzień (światło) - noc (ciemność), nie powoduje przerwania odliczania czasu przez organizm człowieka, choć go nieznacznie zaburza. Czas trwania doby w tych warunkach różni się o 1 godzinę w stosunku do 24-godzinnej doby astronomicznej. W ten sposób powstał termin: rytmy okołodobowe.

Większość rytmów ma charakter endogenny. Oznacza to, że nie są one biernym odbiciem warunków świata zewnętrznego, ale są głęboko zakodowane w poszczególnych komórkach organizmu. Komórki te dysponują własnym "zegarem biologicznym" dostosowującym się do warunków otoczenia. Na wewnętrzny rytm czynności fizjologicznych nakładają się regulujące „zegar biologiczny", czynniki adekwatne do warunków otoczenia. Dla człowieka rolę synchronizatorów rytmów biologicznych pełnią nie tylko pory dnia (rola światła słonecznego), pory przyjmowania posiłków, lecz przede wszystkim czynniki społeczne, cywilizacyjne, psychologiczne, zwane synchronizatorami socjalnymi.

Trener Łódź - zadbaj o swoje zdrowie i kondycję!


Osiągnięcia w dziedzinie chronobiologii nie pozostały obojętne medycynie, które znalazły zastosowanie w jej pochodnych: chronofarmakologii, chronotoksykologii czy chronoterapeutyki. W codziennym życiu zaś znajomość rytmów dobowych pomaga w utrzymaniu odpowiedniej higieny odżywiania, pracy i wypoczynku a także pozwala w najbardziej skuteczny sposób dbać o cerę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz